فواید میوه کیوی برای سلامتی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری لزربن   
شنبه, 08 فروردین 1394 ساعت 11:59
عنوان : فواید میوه کیوی برای سلامتی
منبع خبر : سامانه اطلاع رسانی شبکه پزشکی کشور

فواید میوه کیوی برای سلامتی

کیوی سرشار از ویتامین‌ها، فلاوونوئیدها، موادمعدنی و همچنین دارای مقادیر بالای ویتامین C (حتی بیشتر از پرتقال) است. به‌اندازه موز پتاسیم دارد و منبع خیلی خوبی از بتاکاروتن نیز به شمار می‌رود. کیوی از حالات آسم و تنگی نفس درکودکان پیشگیری می‌کند و همچنین با فراهم کردن فیبر در رژیم غذایی احتمال سرطان روده را کاهش می‌دهد. مطالعات انجام شده در ایتالیا بر روی بچه های 6 تا 7 ساله ثابت کرد که سلامت دستگاه تنفسی آنها به دنبال مصرف مداوم كيوي افزایش یافته است. در واقع بروز خس خس تنفسي، در بچه‌هایی که 5 تا 7 مرتبه در هفته از مرکبات و کیوی تغذیه مي‌كردند، به ميزان 44% کمتر از بچه هایی بود که کمتر از یکمرتبه در هفته کیوی مي‌خوردند. در این تحقیق میزان نفس تنگی تا32% ، سرفه تا 27 % ، سرفه‌های مزمن تا 25% و آبریزش بینی تا 28% کاهش یافته است.

به علاوه كيوي داراي فلانوئيدهايي است كه سلولهای بدن را در برابر اکسیداسیون  محفاظت می‌کنند و از این رو در جلوگيري از بروز جهش ژنتيكي در مولكولهاي DNA نقش موثری دارند. مجموعه ای از مطالعات چشم پزشکی نشان داده اند که مصرف بيش از 3 کیوی در روز، می‌تواند خطر ضعف بینایی در چشم بزرگسالان را تا 36% كاهش دهد.

نکته مهم در رابطه با کیوی، دارا بودن مقادیر زیادی از ویتامینهای، E و A است. ویتامین C یک آنتی اکسیدان محلول در آب است که ثابت شده بدن را مقابل رادیکالهای آزاد محفاظت کرده و سلامتی افراد را درمقابل انواع امراض از مشکلات مربوط به رگهای قلب گرفته تا سرطان و چاقی تأمین می‌کند. ثابت شده که ویتامین E همان آثار مشابه را داراست اما عملکرد این ویتامین محلول در چربی، مکمل ویتامین C است. میوه کیوی سرشار از هر دو نوع این ویتامین‌ها بوده، بنابراین از بدن ما در مقابل رادیکالهای آزاد محافظت می‌نماید.

میزان بالای فیبر در رژيم غذايي نقش مهمي در كنترل قند خون بيماران دیابتي دارد. ضمن اينكه فيبرها از طريق محصور كردن تركيبات سمی روده و همچنين افزايش سرعت حركت مواد غذايي در دستگاه گوارش از بروز سرطان‌هاي روده جلوگيري مي‌کنند. علاوه بر اين فیبر، سطح کلسترول خون را کاهش می دهد و در بهبود وضعیت بيماران قلبی- عروقی و كاهش احتمال بروز حملات قلبی سودمند است.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید