• جشن نیمه شعبان
  • مجموعه: طبیعت
رزمایش پدافند ساحلی در تنکابن برگزار شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری لزربن   
یکشنبه, 09 آبان 1395 ساعت 14:19

رزمایش پدافند ساحلی روز جمعه با حضور گردان های بیت المقدس سپاه پاسداران در سواحل شهرستان تنکابن برگزار شد.

فرمانده سپاه ناحیه شهرستان تنکابن در حاشیه این رزمایش به خبرنگار ایرنا گفت : این رزمایش با هدف ارتقاء آمادگی بسیجیان ، افزایش توانمندی و هماهنگی هر چه بیشتر برای امنیت اجتماعی، هماهنگی دستگاه های اجرایی و نظامی برای خدمات رسانی هر چه بیشتر به هنگام بحران برگزار می شود.
سرهنگ مهرداد بابایی افزود : این رزمایش که طرح شهید مدافع حرم محرمعلی مرادخانی بود توسط دو گردان شهید حسنی و شهید شیرودی برگزار می شود ضمن اینکه نیروها آموزش های لازم را در این زمینه دیده اند . 
وی با بیان اینکه هم اکنون در زمان صلح به سر می بریم باید همیشه در شرایط آماده باشیم ، اظهار داشت : استکبار جهانی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی توطئه های مختلفی را در جهت صدمه زدن به انقلاب و مردم ولایتمدار ایران اسلامی برنامه ریزی و به دنبال اجرا آن بود که به لطف خدا و روحیه عاشورایی ملت ایران و هدایت رهبری تمامی آنها خنثی شد.
بابایی به نمایش اقتدار و ارتقای آمادگی رزم گردان های بیت المقدس اشاره کرد و بیان داشت : از مهم ترین درس هایی که از دفاع مقدس می گیریم این است که دشمن همیشه وجود دارد و همواره باید در برابر دشمنان آماده باشیم .
امام جمعه تنکابن نیز امروز در صبحگاه مشترک نیروهای مسلح شهرستان تنکابن گفت : هرچقدر آمادگی نیروهای نظامی افزایش یابد به همان اندازه دشمن را ناامید از حمله نظامی به ایران اسلامی خواهیم کرد و باید این نیروها را تقویت نمود.
حجت الاسلام عبدالعلی پوراکبر افزود : دشمن از جبهه نظامی ناامید شده است و تلاش دارد تا در عرصه های اقتصادی و فرهنگی به جمهوری اسلامی ضربه بزند که باید با اقتدار در برابر توطئه های آنها ایستادگی کرد.
وی با بیان اینکه امروز استکبار 23 میلیون جوان ایرانی را در فضای مجازی سرگرم اهداف شوم خود کرده است ، اظهار داشت : دشمن سرمایه گذاری های زیادی در بخش های رسانه ای و فضای مجازی انجام داده تا خانواده ها را متلاشی کند و باید همه هوشیار باشیم و در جهت ارتقای فرهنگ اسلامی در جامعه تلاش کنیم.
پوراکبر خاطرنشان کرد : سرنوشت تاریخی ما در دوجبهه فرهنگ و اقتصاد مشخص می شود بنابراین باید تلاش کنیم تا دشمن ملت ایران اسلامی را در این دو جبهه زمین گیر نکند.
شهرستان 162 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.

 
زندگی در قاب چاربداران جنگل‌های شمال مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری لزربن   
سه شنبه, 10 شهریور 1394 ساعت 08:26
تنکابن،قاطران یکی‌یکی از راه می‌رسند و جنگل به نای سکوت و نوای نسیم برای چاربداران دست‌‌هایش را بالا برده است.
خبرگزاری مهر - علیرضا نوری کجوریان: تنکابن،قاطران یکی‌یکی از راه می‌رسند و جنگل به نای سکوت و نوای نسیم برای چاربداران دست‌‌هایش را بالا برده است.

خورشید تاج زمردش را بر تارک سرفرازترین درختان جنگل آغوزحال تنکابن می‌گستراند، اینجا حکومت سکوت است با درختانی که به فراخور از آسمان و خاک سهم می‌برند، جای یکدیگر را تنگ نمی‌کنند و کمر به قتل هم نمی‌بندند.

آدرس ایستگاه چاربداران را که می‌پرسی، نشانی ۳۰ کیلومتر آن طرفتر از سلیمان‌آباد تنکابن به دل جنگل را می دهند، آنجا که کلبه چوبی چاربداران سوسو می‌زند. کلبه چوبی چاربداران از دور سوسو می‌زند و تلالو نور آفتاب بر سقف پلاستیکی آن چشم را می‌نوازد.

وقتی می رسم،  قاطران یکی‌یکی از راه می‌رسند و چاربدار حضور دوباره‌اش را در دل جنگل اعلام می‌کند، خستگی راه، چای گرم و تازه می‌طلبد، قاطران به آبشخور برده می‌شوند، گاه گوش تیز می‌کنند به سایه‌روشن خود در زلالی آب خیره می شوند و آب می‌نوشند.

سگ چاربدار هم در رویای دور بسر می‌برد، شاید به پاره استخوانی فکر می‌کند و یا به هم تیره‌هایی که در همین نزدیکی‌ها می‌زیند و با او دشمن و بیگانه هستند. صدای نی دیوار سکوت جنگل را می‌شکند، وحوش به گوش نشسته‌اند، انگار درختان در نوازش نی و نسیم سر می‌گردانند و پسر جنگل می‌نوازد.

نوای نی اوج می گیرد، باران بر سقف پلاستیکی کلبه می‌خورد و چاربداران پس از یک روز کار، تیمار زخم قاطران را آغاز می‌کنند، پالان قاطران باز می‌شود، چشم‌بند و زنگوله‌هایشان در سایه‌روشن فانوس می‌درخشد.

زندگی در قاب چاربداران جنگل‌های شمال

شاپرکی طاووس گون بر آتش برافروخته در کلبه فرود آمده است، گویی عشقش را بر آتش چاربداران جسته است، آخر ای ساده قشنگ، حیف نیست بمیری، زندگی با همه خستگی‌هایش زیباست و جوان چاربدار او را از مرگ می رهاند و از آتش دور می سازد.

صبح می‌رسد، جنگل با آفتاب و بارش، توفان و برگش، چشم می‌گشاید و پسر جنگل پای در راه می‌نهد تا روزی دیگر از تلاش را نقش زند

صبح می‌رسد، جنگل با آفتاب و بارش، توفان و برگش، چشم می‌گشاید و پسر جنگل پای درراه می‌نهد تا روزی دیگر از تلاش را نقش زند. جوان چاربدار کجوری و دیگر هم‌نسلشان، قاطران را زین می‌کنند و به راه می‌افتند، آنان همپای باد و اسب و الوار آب‌دیده شده‌اند و در پی آرزویی‌هایش در دل جنگل می‌تازند.

گرمای تابستان در ارتفاعات جنگل آغوز حال و سکوت طبیعت که پاورچین پاروچین سمت جنگل سرک می‌کشد، چاربداران سرحال و قبراق به دنبال زندگی می‌روند، قطار قاطر و چاربداران عزم جزم کرده‌اند.

نوای «بهار وقت کوه» دل صخره‌های جنگل را می‌شکافد و چاربدار جوان عاشقانه می‌خواند «خودم انگشتر و یارم فیروزه، بهار وقت کوه دا/ دل تنگا و دل تنگا تو کردی، بهار وقتِ کوه دا».

بانگ چاربداران صخره‌های کهن را می‌لرزاند، بهوش باشید خرگوشکان کاهل در این بیشه، پلنگ پیر خفته‌است. حرکت به‌سوی ایستگاه چوب آغاز می‌شود و وجب‌به‌وجب راه با رد سم اسبان و قاطران امضا می‌شود.

چتر سبز جنگل سایه گشوده است و درختان به نای سکوت و نوای نسیم به رسایی چاربداران دست‌افشانی می‌کنند و راههای ناهموار به تسخیر پاهای چاربداران چرمینه پوش درمی‌آیند و نوایی که می خواند «چاربیداری کمه بهار و پاییز، زمستون و تابستان نارمه هرگز».

زندگی در قاب چاربداران جنگل‌های شمال

جوانکی که از نجابت تمام است و چون مردی چالاک به همسالانش کمک می‌کند و نام سالاری را یدک می‌کشد، پالان آخرین اسب‌ها و قاطران را باز می‌کند، اما هنوز صدای اره موتوری به گوش می‌رسد و درختان با پنجه‌های ناپیدایشان به خاک چنگ می‌زنند.

مرگ و زندگی برای درختان نیز هست


می‌گوید: طبیعت قانون خود را دارد، مرگ و زندگی برای درختان نیز هست و وقتش که رسید، درختان سالخورده باید ندای زندگی دیگری را سر دهند تا به دست انسان، زندگی دیگری را نقش‌ بندند و این یعنی که نهال‌های جوان را نباید گردن زد و جنگل را به نخجیرگاه مبدل کرد.

ماههاست که پنج‌نفری در این ایستگاه چوب، شب و روز می‌گذرانند و زندگی می‌کنند، صبح‌ها به کار چاربداری و انتقال چوب از مناطق ناهموار به ایستگاه می‌پردازند و شب‌ها، بساط خاطره گویی پهن می‌کنند.

بهروز، مهدی، نعمت، اسماعیل و رحمت چاربداران اشکوری و کجوری هستند که چند ماهی در جنگل آغوز حال تنکابن به کار چاربداری مشغول هستند، سن و سالشان از ۴۰ سال فراتر نمی‌رود و می گویند از بیکاری بهتر است، آقا و نوکر خودمان هستیم و از درآمدمان هم ناراضی نیستیم.

۲۶ رأس قاطر و اسب در اسطبل چاربداریشان وجود دارد و هرکدامشان را به یک نام صدا می‌زنند، «سوس، مخمل، خور چشم، عروس»، ساعت کارشان از خروس‌خوان سحر است تا عصر، بساط چایی‌شان همیشه به راه است و یک کتری بزرگ همواره بر روی آتش خاکستر شده داخل کلبه وجود دارد.

می‌گوید: هرروز صبح در گروه سه یا چهار نفره راهی ایستگاهی می‌شویم که یک کیلومتر از کلبه فاصله دارد و الوارهای قطع‌شده را به محل کلبه منتقل می‌کنیم.

زندگی در قاب چاربداران جنگل‌های شمال

روزانه حدود ۱۰ سرویس الوار با قاطران حمل می‌کنند، الوارهایی به ابعاد دو متر و ۶۰ سانتی‌متر و هر قاطر در هر سرویس دو الوار حمل می‌کند. در طرح چوب کار می‌کنند و درختان کهن‌سالی که نشانه‌گذاری و قطع‌شده‌اند را برای حمل به کارخانجات چوب به پایین‌دست می‌آورند.

در منزلگاه یا کلبه‌شان همه‌چیز برای یک زندگی جنگل نشینی پیدا می‌شود، از آذوقه، بساط چای و قلیان تا ابزار تیمار استران و قاطران. آن‌ها نیز از گرانی هزینه‌ها و به صرفه نبودن درآمدشان گلایه دارند و می گویند: برای هر سرویس حمل الوار ۵۰ هزار تومان دریافت می‌کنیم، درحالی‌که مزد کارگر ماهانه یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و قیمت قاطرها نیز تا مرز ۱۲ میلیون تومان می‌رسد.

پیرترها دست از کار کشیده اند

وقتی می‌پرسم چراکهن‌سالان در شغل شما کمتر فعالیت دارند، ادامه می‌دهند، پیرترها دیگر دست از کار کشیده‌اند چراکه آسیب‌دیدگی در این شغل بسیار زیاد است.

دوری از خانواده آزارشان می‌دهد، ماه‌به‌ماه به خانه‌هایشان سر می‌زنند و در عین‌ حال از حمایت نشدن گلایه‌مند هستند و می گویند برای تأمین معاش چاره‌ای جز تحمل این سختی‌ها را نداریم.

صبح دیگری در راه است، صدای اره موتوری در دل کوهستان می‌پیچد، چه شیون‌هایی که با خون‌ریز هر درخت در دل کوه فرو می ریزد و چه آشیان‌هایی که باید در کف باد رود، چه عربده‌هایی در سر دارد، این اره موتوری زنجیری.
 
مدیران کج سلیقه، در عملکردشان تجدیدنظر کنند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری لزربن   
سه شنبه, 25 فروردین 1394 ساعت 17:41

مدیران کج سلیقه، در عملکردشان تجدیدنظر کنند

... در غیر این صورت با آنها براساس قانون برخورد می شود. فرماندارتنکابن با بیان اینکه امسال دو انتخابات مهم در پیش رو داریم، افزود ... های دنیا مجبورند با زبان احترام با ما سخن بگویند. امام جمعه تنکابنتصریح کرد: قدرت دفاعی این ملت متکی به تسلیحات نیست، بلکه ...
 
صادرات 850 هزار اصله گل و گیاه زینتی از تنکابن مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری لزربن   
پنجشنبه, 20 فروردین 1394 ساعت 15:25

صادرات 850 هزار اصله گل و گیاه زینتی از تنکابن

... کشورهای گرجستان ، ارمنستان ، فرانسه و آلمان صادر شد . مدیر جهاد کشاورزی تنکابن تاکید کرد : چای ایران تنها چای عاری از هرگونه سموم ... دو 1210 تومان پیشنهاد شده است .  
 
چند نمونه از دانستني هاي كوتاه و عجيب علمي مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری لزربن   
شنبه, 08 فروردین 1394 ساعت 20:25

به گزارش سرويس دانش هاي روز  باشگاه خبرنگاران؛با چند نمونه از دانستني هاي كوتاه و عجيب علمي در اين خبر آشنا شويد. ـ جویدن آدامس هنگام خرد کردن پیاز مانع از اشک ریزی شما می شود.

 ـ اثر لب و زبان هر کس همانند اثر انگشت آن منحصر به فرد است.