• ولگسر خرداد 96
  • مجموعه: طبیعت
تاریخچه لزربن مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط دهیاری لزربن   
شنبه, 01 فروردین 1394 ساعت 23:53

200 سال پیش توسط آیت ا... ملا محمد رحیم مجتهد خلعتبری ، داماد مجتهد سلیمانی پایه مدنیت دینی و علمی جدید این منطقه گذارده شده و توسط ایشان  حوزه علمیه دینی رسمی با ساخت حجره های علوم قدیمیه در جنب مسجد قدیمی شروع به فعالیت کرد.و توسط سه فرزند ایشان که همگی از مراجع تقلید با نامهای آقا شیخ نورالدین خلعتبری ( که از رجال مشروطه خواه و از عناصر ضد استبدادی ) و آیت ا... آقا میرزا یحیی مجتهد خلعتبری  و     آیت ا... میرزا ابراهیم خلعتبری معروف به آقا نجفی که تحصیلات  عالیه و دینی خود را در نجف به پایان برد در این مسیر علم و مدنیت به پیش رفت و با پرورش طلاب علوم دینی و تشکیل بازار سنتی که هم اکنون نیز برپا است موجبات رونق و توسعه تجاری ، علمی و سیاسی و فرهنگی منطقه  را واقع شد .

با به روی کار آمدن رضا شاه و سرکوب رجال آزادیخواه مراجع فوق الذکر سرکوب و با تبعید به کاشان موجبات دوری این رجال از منطقه خویش و همچنین سرکوب کانون های آزادی خواهی منطقه شد که آثار ترس و ارعاب آن که همان مظلومیت و دوری از رشد واقعی مورد نظر است را در منطقه به یادگار گذاشته که با فعالیتهای فعالان دلسوز منطقه و گسترش علم و فرهنگ ، امید به آینده و افق های روشن برای آیندگان را ممکن ساخته است .
هم اکنون برای گسترش امور فرهنگی و علمی و دینی  مانند گذشته که اولین مدرسه منطقه در سال 1313 شروع به کار نمود با همکاری دهیاری و شورای اسلامی روستا کتابخانه مشارکتی آل طاها با 120 متر فضا و بیش از 6000 جلد کتاب و نشریات مختلف علمی و فرهنگی و هنری و بخش اینترنتی برگزاری کلاس های تابستانی قرآن ، کامپیوتر ، عکاسی و هنر ، برگزاری اردو های علمی و فرهنگی و برگزاری نشت های روانشناسی و تفسیر قرآن کریم  توسط اساتید دانشگاه تهران و دانش آموختگان و فرهیختگان منطقه گامی بلند در تعالی و غنی سازی علمی و فرهنگی منطقه برداشته شده است.
در بخش دینی نیز با احداث خانه عالم ا همکاری دهیاری ، شورای اسلامی روستا ، دفتر امام جمعه تنکابن ، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، بخشداری و فرمانداری شهرستان تنکابن و همچنین 80درصد پیشرفت فیزیکی ساختمان جدید کتابخانه مشارکتی آل طاها که جزء معدود کتابخانه های مشارکتی منطقه می باشد و همچنین نصب تابلو های راهنمای کتاخانه با همکاری ارشاد اسلامی  وشهرداری شیرود واستخدام 3 کتابدار رسمی و معرفی شدن روستای لزربن به عنوان روستای پاک از لحاظ بهداشتی و پاکیزگی گام های  دیگری در خصوص تعالی منطقه برداشته شده است.